Ízületi betegség 1.

Ízületi fájdalom

Ízületi fájdalom

Szúró, nyilalló fájdalom a térdben, könyökben, vállban, derékban, hátban?

Az ízületek a csontok érintkezésénél lévő, porcos tokban lévő szervek, melyek lehetővé teszik a csontok mozgását, és csökkentik a csontvégekre jutó rázkódásokat. Az ízületi felszín gyulladása (arthritis), sérülése vagy degeneratív károsodása (arthrosis) fájdalommal és mozgáskorlátozással járó folyamat, ezt nevezzük reumatizmusnak. Az ízület olyan élő szövet, mely folyamatosan kopik, és folyamatosan megújul. Ha e folyamat egyensúlya megbomlik, akkor az ízületi szövet eltűnik, és nem képződik újból. Éppen ezért rendkívül fontos az ízületek egészségének védelme.

3 féle ízületi fájdalmat különböztetünk meg:

  • egyszerű ízületi fájdalom (arthralgia), ami többnyire sérülés vagy túlterhelés hatására alakul ki, de okozhatja időjárás-változással kapcsolatos nyomáskülönbség. Ilyenkor elváltozás nem látható, „csak” a fájdalmat érezzük.
  • porckopás okozta ízületi fájdalom (arthrosis), ami a csontok felszínét borító porc kopását jeleneti, ilyenkor az ízület merev lesz, deformálódik, a mozgás fájdalmas és nehézkes. Oka lehet a mozgásszegény életmód, a túlsúly, az egyoldalú terhelés, de egy korábbi sérülés is. Jellemző, hogy hosszabb pihenés után nehézkes és fájdalmas az elindulás, de néhány mozdulat után elmúlik.
  • gyulladás okozta ízületi fájdalom (arthritis) egy vagy több ízület gyulladásától alakul ki. Ilyenkor nyugalmi állapotban jelentkezik a fájdalom és mozgás esetén enyhül. Jellemző a duzzanat, az ízület melegsége, vörös színe. Állhat a háttérben immunológiai, belgyógyászati probléma is.

Mit tehetünk?

Az ízületek számára a legértékesebb segítséget a megfelelő táplálkozás és mozgás jelenti. A rendszeres és kíméletes (!) testmozgás a vérellátás javításával fenntartja az ízületek épségét, amely az ízületet alkotó szövetek tápanyag- és oxigénellátottságát egyaránt javítja. A kemény talajon, főleg betonon történő ugrálással, dobbanással járó mozgások, mint pl. a tenisz , futás kerülendők, míg az úszás, a kerékpározás és a keleti gyógyító mozgásformák (pl. Civirsh – kimondottan ízületet salaktanító gyakorlatsor) ajánlottak.

A táplálkozás szerepe az ízületekkel kapcsolatosan is meg- és elkerülhetetlen. Jelentősen csökkenhetnek a panaszok néhány hetes állati fehérjementes és a finomított szénhidrátokat kerülő étrend mellett. Ilyenkor nemcsak a hús és a húsfélék fogyasztását javasolt abbahagyni, hanem a tojást és a tejtermékeket is, ugyanis ezek az élelmiszerek arachidonsavat tartalmaznak, amely a gyulladásos folyamatokat fokozza. Kerülni érdemes azokat az élelmiszerféleségeket is, amely elősegítik a savasodást, rontva ezáltal a csontok és a pocok épségét.

Érdemes előnyben részesíteni a teljes értékű gabonafélék, a hüvelyesek és a csírák bevitelét, étkezésünk alapját egy zöldségekből, gyümölcsökből, olajos magvakból, halakból és a tenger gyümölcseiből álló étrend szolgálja.

Vegetáriánus étrend

Vegetáriánus étrend

Kísérletek támasztják alá, hogy a (ovo-)lakto-vegetáriánus étrend, némiképp kiegészítve hallal, segít abban, hogy javuljanak a tünetek. Érdemes időről-időre egyhetes, kúraszerű léböjtöt tartani, hogy még inkább fokozzuk az eredményt, természetesen annak összeállításában szakember segítségét igénybe véve! A böjt alatt jelentősen csökken a vérsüllyedés és a gyulladásra utaló szokásos paraméterek is, annyira, hogy gyakran a gyógyszerek adagja is csökkenthető.

Úgy vélem, hogy a megfelelő táplálkozás az alapja minden betegségnek, nézzük, hogy mely tápanyagok befolyásolják kedvezően a már kialakult ízületi problémákat.

  • Többszörösen telítetlen zsírsavak: omega-3-zsírsavak (hal/krill/lenolaj) napi 1-2 g-os adagban csökkentik a prosztaglandin-anyagcsere által szabályozott gyulladásos aktivitást, több hetes vagy hónapos kezelés után érhető el látványos javulás.
  • antioxidáns vegyületek: ha a szervezetben fokozódik a szabadgyökök keletkezése, vagy gyengül az ellenük fellépő védelmi rendszer, akkor az ízületi gyulladás fellángolhat. Így a legjobb, amit tehetünk, hogy optimális mennyiségű antioxidánst viszünk be szervezetünkbe.
  • C-vitamin: csipkebogyó, paprika, citrusfélék
  • E-vitamin – mint porcképződést segítő és porcvesztést csökkentő: gabonacsírák, mogyorófélék, magvak, legtöbb zöldség
  • szelén – mint gyulladáscsökkentő: brazil dió, vagy más néven para dió (legalább napi 3szem), hal, gomba, teljes kiőrlésű gabonák, fekete retek, cékla, tojás
  • cink – fájdalom- és gyulladáscsökkentő: búzacsíra, olajos magvak, teljes kiőrlésű gabonák, tenger gyümölcsei
  • réz – fájdalom- és gyulladáscsökkentő: hüvelyesek, teljes kiőrlésű gabonák, olajos magvak
  • kálcium – megelőzendő a csontritkulás veszélye, amit a fájdalom okozta mozgáskorlátozottság fokoz: teljes kiőrlésű gabonafélék, algák
  • béta-karotin – mint a sérült porcok regenerálói: zld, sárga és piros színű gyümölcsök, zöldségek (pl. répa, sütőtök, kelkáposzta, kelbimbó, sárgadinnye, stb.)
  • D-vitamin – mint csonterősítő: halmájolaj, zsíros húsú halak.
  • flavonoidok – mint gyulladáscsökkentők: magvak, gyümölcsök
  • enzimek – mint fájdalomcsökkentő: pl. bromelin (ananász)
  • glükózamin – porc regenerációja: zöldkagyló
  • MSM – támogatja az ízületek megfelelő működését

A fentiek mellett érdemes segítségül hívni a mindentudó gyógynövényeket. A panaszok megszüntetésében szerepet kaphatnak a salaktalanító hatással bíró növényekből készült teakeverékek, mint a gyermekláncfűlevél és –gyökér, a csalán, a kutyabengekéreg, a szennalevél, a kömény, az édeskömény és az ánizs. Fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő a fűzfakéreg, a réti legyezőfű, a varjúköröm, az édesgyökér és a gyömbér. Mindig kérjük ki szakember véleményét a számunkra szimpatikus növény vagy készítmény alkalmazása előtt!

Kamilla-főzet

Kamilla-főzet

Külsőleg is hasznunkra válhatnak a gyógynövények fürdő, masszázsolaj és bedörzsölők formájában, amikor is fokozhatjuk a vérkeringést, csökkenthetjük a fájdalmat, a gyulladást. A keringést az eukaliptusz illóolaja, a fehérmustármag javítja, vagy a fájdalomcsillapító hatással is rendelkező csípős paprika. Az árnikavirág, a cickafarkfű és a kamilla virágzata is segíthet a gyulladáscsökkentésben. A mezei zsurlóból készülhet belsőleg tea (kúraszerűen!), de dunsztkötést is készíthetünk, amit több órán át vagy egész éjszaka a fájó testrészen hagyunk. Kürti Gábor szerint az ízületi duzzanatra kiváló a fekete nadálytő tinktúra, de enyhülést hoz a medvetalp (medvelapu) leveleiből készített pakolás is. A svédfüves borogatást is ajánlja, ami előtt érdemes az érintett területet körömvirág kenőccsel vagy disznózsírral bekenni. Többeknél bevált az Ősi Magnézium optiMSM-mel dúsított testápolója.

Ne feledkezzünk meg a Schüssler-sók alkalmazásáról sem, amelyek ízületi fájdalmak esetén hasznosak.

Érdemes megfogadni az alábbi életmódtanácsokat a fentiek mellett, hogy enyhítsünk a már kialakult panaszainkon, ill. képesek legyünk megelőzni azt:

  • kerüljük a tartós hideget
  • öltözzünk melegen, hölgyek mellőzzék télen a nejlonharisnyát, miniszoknyát
  • mérsékeljük, de inkább hagyjuk el a dohányzást
  • járjunk masszázsra, frissítő fürdőbe.

Ha szem előtt tartjuk a megfelelő táplálkozást, a rendszeres és kíméletes mozgásra is odafigyelünk, annak nemcsak ízületeink, de egész testünk hasznát veszi.

Jó egészséget kíván,

Varga Nikoletta

 

Szakirodalom:

Táplálkozástudományi kézikönyv a természetgyógyászatban

Kürti Gábor: Gyógyulás otthon

hazipatika.com