Reflux, gyomorégés, savtúltengés

Mi is a reflux? Az, amikor a gyomornedv, a gyomor savas tartalma visszaáramlik a nyelőcsőbe, kimarja annak belső falát, és itt kezdődik az, ami a mindennapokban gyomorégésként híresült el.

Egészséges embereknél is jelentkezhet a tünet, nemtől, életkortól függetlenül. Vannak hajlamosító tényezők, amelyek ismeretében képesek vagyunk lépéseket tenni, hogy megelőzzük vagy javítsunk a már kialakult állapoton.

Rizikófaktorként jelenik meg a túlsúlyosság, a dohányzás, a rendszeres alkoholfogyasztás, a túlzásba vitt kávéfogyasztás, a candida gombák túlburjánzása, a magas zsír- és cukortartalmú ételek fogyasztása, a nem megfelelő étkezés (mint például a rendszertelen, kapkodó evés vagy egyszerre nagy mennyiségű étel fogyasztása), a stressz, a lelki-alkati hajlam, a várandósság, vagy a gyomor megbetegedései miatti savtúltengés (fekély, daganat, Helicobacter pylori fertőzés).

A kellemetlen, akár állandósult tünetegyüttes – amely jelentkezhet a szegycsont mögötti, esetleg szívtáji égő, nyomó jellegű tompa, szorító fájdalomként. (Természetesen a szív eredetű fájdalmat feltétlenül ki kell zárni!) Továbbá tapasztalhatunk a garatig felhatoló savas felböffenés, de tartós rekedtségként és torokgyulladásként jelentkezhet, krónikus köhögést, toroktáji „gombóc érzést”, asztmát hozva – megelőzhető vagy akár enyhíthető is megfelelő étrend és életmódváltással.

A táplálkozás során az a cél, hogy elkerüljük a nyelőcső gyulladt nyálkahártyájának irritációját, megakadályozzuk a gyomortartalom további visszacsorgását, kiiktassuk a nyelőcső alsó záróizmának feszességét csökkentő anyagokat, mérsékeljük a fokozott nyomorsav-termelődést.

A keleti gyógyászat szempontjából a sav és a savanyú íz a shar/pitta/mkhrisz-pa/tűz jellegű  rendellenességre mutat, mely általában a vékonybél magas tűz-szintjére utal, ilyenkor jelentkezhet ugye a fentebb említett gyomorégés, savas felböfögés, hányinger, hányás.

A ludas a helytelen étkezés, ugyanúgy, mint a legtöbb betegség kialakulása esetén. Ez esetben a túlfűszerezett, savanyú, zsíros ételek, az alkohol és a túlfogyasztás szokásán kell változtatni. A túlzott cukor-sütemény-nyalánkság szintén hiperaciditáshoz vezethet. A cukor a gyomorban erjedni kezd és savtermelődést indít be, főleg ha helytelenül párosítjuk más ételtípusokkal.

Ugyanezeket javasolja a nyugati természetgyógyászat is, amikor is a sav-bázi egyensúly fenntartására hívja fel a figyelmet.

Nézzük, hogy hogyan tudunk problémánkon segíteni, először azokat vesszük sorra, amiket érdemes kerülni:

  • A félkész, kész, a finomított és az instant élelmiszerek fogyasztását .
  • Iktassuk ki életünkből az alkoholt, a kávét, a szénsavas és cukros italokat, energiaitalokat, az ecetet, a fekete teát, az erősen zsíros ételeket, a füstölt és pácolt húsokat, húskészítményeket, a penészes sajtokat, a friss kelt tésztákat, a paradicsomot, a nyers hagymaféléket, a citrusféléket.
  • Az édességek, a csokoládé fogyasztása sem javasolt.
  • A gluténtartalmú gabonák fogyasztása ellenjavallt, mint pl. búza, árpa, rozs
  • Az erős, csípős fűszerekkel csínján bánjuk, ilyenek a bors, a csili, a cayenne-bors, a curry, torma, mustár, stb.)

És most azokat, amelyeket érdemes beemelni étrendünkbe, életmódunkba:

  • Napi öt-hatszori étkezés, kis porciók bevezetése, lefekvést megelőző két étkezésmentes óra betartása javasolt.
  • Evés közben csak mérsékletesen rágjuk meg az ételt, mert az alapos rágás jobban megindítja a savas emésztőnedvek termelődését, mellyel a gyomorprobléma csak fokozódik.
  • Ne fogyasszuk se túl hidegen, se túl melegen az ételeket.
  • Fontos a zöldségalapú étrend, az alapját képezzék a magas rosttartalmú zöldségek, gyümölcsök (alma, banán, papaya, nyers ananász, dinnyék), akár zöldturmix formájában, a hüvelyesek, a gluténmentes gabonák (barna rizs, köles, hajdina, koprák, pelyhek) és az útifűmaghéj.
  • Zöldfűszerek közül bátrabban bevethetjük a petrezselymet, zellerzöldet, kaprot, babérlevelet, bazsalikomot, majoránnát, borsikafűt és a kakkukfűt.
  • A gyömbér gyökér és a fahéj is nagy segítség.
  • Megfelelő minőségű aloé lé néhány hónapon át tartó folyamatos bevitele is kedvezően hat.
  • Segíthetnek a könnyen emészthető, pépes ételek, a főzelékek, krémlevesek fogyasztása.
  • Gyógyfüvekkel: legjobb nyálkahártya-regeneráló gyógyteák a fehérmályva, katáng, körömvirág, cickafark, kamilla, orbáncfű. Ezekből érdemes keveréket készíteni, és 6 héten keresztül rendszeresen fogyasztani 3-5 csészével.
  • Gyógyvizek: a lúgos gyógyvizek is segítik közömbösíteni a felesleges savat, és serkentik a gyulladás gyógyulását. A gyógyvizeket étkezések után 1-2 órával kell fogyasztani, lassan kortyonként 6 héten át.

A mozgás mindenképpen fontos, de célszerű lassúbb ütemű sport tevékenységet is választani, a mellúszás nemcsak a légzés mechanikai és gázanyagcsere folyamatát segíti, de a víz felhajtó ereje által a gyomorra – nyelőcsőre nehezedő gravitációs nyomás is csökken, miközben a fokozott, de nem megerőltető vérkeringés a nyálkahártyák gyógyulását, a gyomor – nyelőcső ürülését is segíti. Megfelelő mozgást biztosít még a séta és a csak kevéssé vagy közepesen megerőltető kirándulás. Kiváló megoldást jelent a Civirsh, a jóga, a Csi-kung vagy a Thai-Chi is, mint mozgásformák.

Érdemes az érzelmekre, a lelki okok feltárására is figyelmet fordítani. A keleti gyógyászat úgy tartja, hogy a túlzott harag, az indulatok, az idegeskedés, a félelmek kedvező táptalaj a tűz elem túltengéséhez. Nyugaton más oldalról közelítenek, de némi összecsengést fel lehet ismerni. Ha heveny formában tapasztaljuk, akkor valami konkrét dolgon “rágódunk” – tartják. Dahlke szerint agresszív érzéseink elfojtása nyilvánul meg ebben a tünetben, “savanyúvá válunk”, képtelenek vagyunk a harag tudatos kezelésére, “lenyeljük a mérgünket”. Érdemes feltenni magunknak a kérdést, hogy mitől vagyunk ilyen dühösek… és érdemes olyan elfoglaltságot választani magunknak, amely képes megnyugtatni. A mindennapi stressz megfelelő kezelése nagyon lényeges. Légző-torna, relaxáció, szauna, masszázs, egyéb alternatív lehetőségek állnak rendelkezésünkre. Sokaknak segített már a Shang-gung rendszeres, mindennapos alkalmazása, amellyel igen hatékonyan orvosolható a stressz által indukált számos probléma, úgy gondolom, hogy a refluxos tünetek kezelésében is elengedhetetlen.