Hányás, hasmenés, gyomorrontás 1. rész
Nagyon kellemetlen tud lenni, ha egy nehéz étel vagy egy fertőzés miatt hasmenés, hányás tör ránk. Az utóbbi időben sokan kerestek meg– mire való a Facebook, a Sky-pe, a Viber, a telefon 🙂 -, hogy hányós-hasmenéses vírus van a levegőben, elkapták, mivel is segíthetnék gyermekük/saját gyógyulásuk. Összeszedtem néhány bevált praktikát, fogadjátok szeretettel!
Az első részben egy általános, a nyugati természetgyógyászat szemszögéből közelítem meg a kérdést, míg a következő részben a keleti gyógyászat felől járjuk körbe a témát.
Úgy tartom, ha valami ki akar jönni, akkor jöjjön ki, nagy eséllyel a gyors távozás egyúttal az előidéző okot – kórokozót, méreganyagot – is megszünteti. Természetesen, ha a hasmenés tovább tart néhány napnál, mellette magas láz, esetleg véres, vagy nyákos széklet és erős hasi görcs jelentkezik, azonnal forduljunk orvoshoz!
A hasmenés legsúlyosabb szövődménye a folyadékvesztés és kiszáradás. Figyelmet kell fordítani a megfelelő folyadékpótlásra, hogy elkerüljük a kiszáradást vagy ne lépjen fel hiányállapot. Érdemes sok teát (pl. körömvirág, borsmenta), frissen facsart gyümölcs-zöldséglét – cseppet sózva – fogyasztani A kórokozók távozását segítik a Grape Vital grapefruit magcsepp vagy az olajfalevél kivonat vagy az ezüst kolloid bevetése is.
Alább megosztok egy receptet rehidrálásra, amely könnyen elkészíthető házilag:
Forraljunk fel, majd hűtsünk vissza egy liter – lehetőleg tisztított – vizet. Keverjünk bele
- 1/2 teáskanál (2,5g) Himalája sót,
- 1/2 teáskanál (2,5g) szódabikarbónát,
- és két teáskanál (10g) mézet (1 éves kor felett) vagy nyers nádcukrot.
Miután feloldottuk ezeket, kiegészíthetjük a keveréket 1 dl narancs/citromlével is.
A hasmenés, hányás kezelésének talán leghatékonyabb módja a koplalás, amikor észleljük az első tüneteket igyekezzünk egy napig semmit sem enni, de a folyadékbevitel fontos, ismételten felhívnám a figyelmet a pótlására!
A következő naptól, amint a tünetek enyhülnek, már kímélő szilárd ételt is fogyaszthatunk, természetesen a fokozatosság elvét szigorúan betartva, azaz egyszerre csak keveset együnk, inkább gyakrabban, hogy ne terheljük meg egyszerre a gyomrot és a bélrendszerünket. Legelőször érdemes főtt barna rizzsel – még jobb a rizsnyák -, zabpehellyel kezdeni, ezeket ugyanis gyorsan és könnyen emészti a gyomor.
De jó választás a banán is, ami remekül megfogja a székletet, illetve az alma, amely béltisztító hatású. Ha kenyeret eszünk, inkább teljes kiőrlésűt válasszunk, de készíthetünk – akarom mondani készíttethetünk magunknak kedves családtagjainkkal 🙂 – gluténmentes zsemlét is és inkább pirítva fogyasszuk őket. Egy kis fokhagymával nem csak gyomrunkat kíméljük, de fertőtlenítjük is. A főtt, párolt, gőzölt zöldségeket is bátran magunkhoz vehetjük.
Átmenetileg kerüljünk az olajos magvakat, a tejes italokat, a feketekávét, az alkoholt, a túl fűszeres, zsíros, cukros ételeket, de az utóbbiakat egyébként sem ajánlatos fogyasztani.
Mielőbbi javulást kívánok!
Varga Nikoletta